46-300 Borki Wielkie
ul. Młyńska 8
Wycieczka: Borki Wielkie – Otice – Bĕlotin - Vysokĕ Pole- Ploština- Hradištĕ – Hodslavice -Kajlovec - Borki Wielkie
Projekt „Rozwój współpracy pomiędzy lokalnymi społecznościami Olesna, Otic i Jezdkowic”
W dniach 22 -23 maja 2024 r. odbyła się wycieczka klas IV-VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w ZSP w Borkach Wielkich do Czech. Boreckie dzieci pojechały na zagraniczną wycieczkę pod opieką p. Anny Meryk, p. Agaty Brodackiej, p. Anny Wacheckiej, p. Urszuli Rosickiej, p. Joanny Meryk i p. Kornelii Hęcińskiej.
Wspólnie z dziećmi z Otic poznawaliśmy historię Europy na trasie: Borki Wielkie – Otice – Bĕlotin - Vysokĕ Pole- Ploština- Hradištĕ – Hodslavice –Kajlovec.
Wzięliśmy udział w projekcie współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG V-A Republika Czeska - Polska. Przekraczamy granice. Zrealizowaliśmy zadanie pn. „Rozwój współpracy pomiędzy lokalnymi społecznościami Olesna, Otic i Jezdkowic”.
Celem projektu było poznawanie kraju czeskiego partnera, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii.
Dnia 22 maja wczesnym rankiem udaliśmy się w podróż do Czech. Tam spotkaliśmy się z dziećmi z partnerskiej szkoły w Oticach. Pierwszym obiektem wspólnego zwiedzania był pomnik Bĕlotin, zwany także Předĕl. Jest to żelbetonowy monument wybudowany w roku 1971 o wysokości i 8 m, wskazujący miejsce, w którym spotykają się granice trzech działów wodnych, stanowiąc tym samym granicę trzech mórz: Morza Północnego, Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. To miejsce nazywane jest „dachem Europy”. Po wspólnym obiedzie udaliśmy się do Envicentrum Vysokĕ Pole. Na farmie czekało nas wiele atrakcji. Dzieci poznały wiele ciekawostek z życia zwierząt: konia, osła, owcy, kury, królika, kaczki i gęsi. Poznały też ich czeskie nazwy i nauczyły się poprawnej wymowy. (To było trudne zadanie). W starej stodole dzieci poznały też narzędzia i sprzęt rolniczy używane przed stu laty. Pisząc i rysując gęsimi piórami każde dziecko wykonało pamiątkową kartkę.
Następnie przeszliśmy do drugiej części farmy, na tzw. „Owcze fale”. Tam odbyły się warsztaty podczas których dzieci poznały jakie korzyści mamy z owcy, a szczególnie jak strzyżemy owce, pierzemy i czeszemy wełnę oraz co możemy zrobić z wełny owczej. Dzieci miały też możliwość wykonania samodzielnie pamiątki z owczej wełny. Powstały piękne kwiatki, serduszka, zwierzątka itp.
Kontynuując wycieczkę odwiedziliśmy Hodslavice. Zwiedziliśmy kościół pod wezwaniem św. Andrzeja. Poznaliśmy historię miejscowości sięgającej wzmiankami do 1411 roku. Poznaliśmy historię zabytkowego kościółka i jego losy.
Kolejnym miejscem naszych odwiedzin był Narodowy Zabytek Kultury Ploština. Zwiedziliśmy wystawę Ploština – miejsce tragedii, wystawę Nova Ploština oraz pomnik ruchu oporu. Ten Narodowy Zabytek Kultury Czech nawiązuje w szczególności do wydarzeń z dnia 19 kwietnia 1945 roku, kiedy to naziści spalili w tym miejscu 10 domów i uśmiercili 28 osób. W Muzeum wskazane są również inne miejsca krwawych zajść II wojny światowej. Wzniesiony tu pomnik jest symbolem pamięci o ruchu oporu i ofiarach wojny. Ofiary wojny uczciliśmy minutą ciszy, a panie dyrektorki Romana Evjȧkovȧ i Anna Meryk złożyły kwiaty.
Około 1800 udaliśmy się do Hotelu Fabrika. Po zakwaterowaniu i kolacji przeżyliśmy wspaniały wieczór wspólnych gier, zabawi integracji.
Drugiego dnia wyjazdu, po śniadaniu, wyruszyliśmy ponownie w kierunku Bĕlotin. Po drodze podziwialiśmy Diabelskie Skały w Lidečku. W Bĕlotin przywitał nas serdecznie pan starosta Eduard Kavala. Zwiedziliśmy szkołę, kościół pod wezwaniem św. Jerzego oraz lokalne muzeum. Gmina Bĕlotin wspólnie z Gminą Kolonowskie zrealizowała projekt „Lokalne muzea pod wspólnym dachem.” W ramach tego projektu powstały muzea w obydwu miejscowościach. Mieliśmy zaszczyt zwiedzić „Muzeum na Farze”, czyli muzeum, które urządzono w wyremontowanych budynkach gospodarczych tamtejszej plebanii. W muzeum zgromadzono wiele maszyn rolniczych i sprzętu gospodarskiego z pierwszej połowy XX wieku. Ciekawostką były tam belki z domów, które już nie istniały. Na tych belkach wyryte były polskie nazwiska. Jak opowiadał Pan Starosta, były to nazwiska Polaków, którzy zostali przywiezieni do obozu pracy w Bĕlotin, podczas II wojny światowej. Na poddaszach domów, gdzie nocowali, wyryli na belkach swoje imiona i nazwiska. Ten kawałek historii został ocalony od zapomnienia i umieszczony w muzeum.
Ruszyliśmy w drogę powrotną. W miejscowości Kajlovec zatrzymaliśmy się w pięknej, przydrożnej restauracji na pożegnalny obiad. Po obiedzie nastąpiło pożegnanie z czeskimi partnerami. Pani Dyrektor Anna Meryk skierowała szczególne podziękowania do p. Vladimira Tancika, Starosty Otic, który był głównym inicjatorem i organizatorem tego wspaniałego wyjazdu. Mimo, iż jego liczne obowiązki nie pozwoliły Mu być razem z nami, to nasza wdzięczność i głośne „dziękujemy” wybrzmiało w podsumowaniu zadania projektowego. Słowa podziękowania skierowała również do Pani Dyrektor Romany Evjȧkovej, wszystkich nauczycielek, wychowawców i niezawodnych kierowców. Dzieci podziękowały za wyjazd gromkimi brawami, po czym nad czeską krainą rozbrzmiało polskie „Sto lat.”
To był kolejny wspaniały wyjazd. Poznaliśmy wiele pięknych i ciekawych miejsc, poznaliśmy historię i uświadomiliśmy sobie, że dzieci polskie i czeskie mogą się wspólnie integrować, realizować wspólne projekty, a poprzez turystykę i zabawę poznawać miejsca, które już wcześniej połączyła historia.
Wieczorem wróciliśmy do domów, troszeczkę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wyjazdu.
46-300 Borki Wielkie
ul. Młyńska 8