Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wizyta dzieci z Borek Wielkich w Czechach

Wizyta dzieci z Borek Wielkich w Czechach

 

Wycieczka: Borki Wielkie – Otice – Bĕlotin - Vysokĕ Pole- Ploština- Hradištĕ – Hodslavice -Kajlovec - Borki Wielkie

Projekt „Rozwój współpracy pomiędzy lokalnymi społecznościami Olesna, Otic i Jezdkowic”

 

W dniach  22 -23 maja 2024 r.  odbyła się wycieczka klas IV-VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w ZSP w Borkach Wielkich do Czech. Boreckie dzieci pojechały na zagraniczną wycieczkę pod opieką p. Anny Meryk, p. Agaty Brodackiej, p. Anny Wacheckiej, p. Urszuli Rosickiej, p. Joanny Meryk i p. Kornelii Hęcińskiej.

Wspólnie z dziećmi z Otic poznawaliśmy historię Europy na trasie: Borki Wielkie – Otice – Bĕlotin - Vysokĕ Pole- Ploština-  Hradištĕ – Hodslavice –Kajlovec.

 

Wzięliśmy  udział w projekcie współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG V-A Republika Czeska - Polska. Przekraczamy granice. Zrealizowaliśmy zadanie pn. Rozwój współpracy pomiędzy lokalnymi społecznościami Olesna, Otic i Jezdkowic”.

 

Celem projektu było poznawanie kraju czeskiego partnera, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii.

 

Dnia 22 maja wczesnym rankiem udaliśmy się w podróż do Czech. Tam spotkaliśmy się z dziećmi z partnerskiej szkoły w Oticach. Pierwszym obiektem wspólnego zwiedzania był pomnik Bĕlotin, zwany także Předĕl. Jest to żelbetonowy monument wybudowany w roku 1971 o wysokości i 8 m, wskazujący miejsce, w którym spotykają się granice trzech działów wodnych, stanowiąc tym samym granicę trzech mórz: Morza Północnego, Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. To miejsce nazywane jest „dachem Europy”. Po wspólnym obiedzie udaliśmy się do Envicentrum Vysokĕ Pole. Na farmie czekało nas wiele atrakcji. Dzieci poznały wiele ciekawostek z życia zwierząt: konia, osła, owcy, kury, królika, kaczki i gęsi. Poznały też ich czeskie nazwy i nauczyły się poprawnej wymowy. (To było trudne zadanie). W starej stodole dzieci poznały też narzędzia i sprzęt rolniczy używane  przed stu laty. Pisząc i rysując gęsimi piórami każde dziecko wykonało pamiątkową kartkę.

 

Następnie przeszliśmy do drugiej części farmy, na tzw. „Owcze fale”. Tam odbyły się warsztaty podczas których dzieci poznały jakie korzyści mamy z owcy, a szczególnie jak strzyżemy owce, pierzemy i czeszemy wełnę oraz co możemy zrobić z wełny owczej. Dzieci miały też możliwość wykonania samodzielnie pamiątki z owczej wełny. Powstały piękne kwiatki, serduszka, zwierzątka itp.

 

Kontynuując wycieczkę odwiedziliśmy Hodslavice. Zwiedziliśmy kościół pod wezwaniem św. Andrzeja. Poznaliśmy historię miejscowości sięgającej wzmiankami do 1411 roku. Poznaliśmy historię zabytkowego kościółka i jego losy.

 

Kolejnym miejscem naszych odwiedzin był Narodowy Zabytek Kultury Ploština. Zwiedziliśmy wystawę Ploština – miejsce tragedii, wystawę Nova Ploština oraz pomnik ruchu oporu. Ten Narodowy Zabytek Kultury Czech nawiązuje  w szczególności do wydarzeń z dnia 19 kwietnia 1945 roku, kiedy to naziści spalili w tym miejscu 10 domów i uśmiercili 28 osób.  W Muzeum wskazane są również inne miejsca krwawych zajść II wojny światowej. Wzniesiony tu pomnik jest symbolem pamięci o ruchu oporu i ofiarach wojny. Ofiary wojny uczciliśmy minutą ciszy, a  panie dyrektorki Romana Evjȧkovȧ i Anna Meryk złożyły kwiaty.

 

Około 1800 udaliśmy się do Hotelu Fabrika. Po zakwaterowaniu i kolacji przeżyliśmy wspaniały wieczór wspólnych gier, zabawi integracji.

 

Drugiego dnia wyjazdu, po śniadaniu, wyruszyliśmy ponownie w kierunku Bĕlotin. Po drodze podziwialiśmy Diabelskie Skały w Lidečku. W Bĕlotin przywitał nas serdecznie pan starosta Eduard Kavala. Zwiedziliśmy szkołę, kościół pod wezwaniem św. Jerzego oraz lokalne muzeum. Gmina Bĕlotin wspólnie z Gminą Kolonowskie zrealizowała projekt „Lokalne muzea pod wspólnym dachem.” W ramach tego projektu powstały muzea w obydwu miejscowościach. Mieliśmy zaszczyt zwiedzić „Muzeum na Farze”, czyli muzeum, które urządzono w wyremontowanych budynkach gospodarczych tamtejszej plebanii. W muzeum zgromadzono wiele maszyn rolniczych i sprzętu gospodarskiego z pierwszej połowy XX wieku. Ciekawostką były tam belki z domów, które już nie istniały. Na tych belkach wyryte były polskie nazwiska. Jak opowiadał Pan Starosta, były to nazwiska Polaków, którzy zostali przywiezieni do obozu pracy w Bĕlotin, podczas II wojny światowej. Na poddaszach domów, gdzie nocowali, wyryli na belkach swoje imiona i nazwiska. Ten kawałek historii został ocalony od zapomnienia i umieszczony w muzeum.

 

Ruszyliśmy w drogę powrotną. W miejscowości Kajlovec zatrzymaliśmy się w pięknej, przydrożnej restauracji na pożegnalny obiad. Po obiedzie nastąpiło pożegnanie z czeskimi partnerami. Pani Dyrektor Anna Meryk skierowała szczególne podziękowania do p. Vladimira Tancika, Starosty Otic, który był głównym inicjatorem i organizatorem tego wspaniałego wyjazdu. Mimo, iż jego liczne obowiązki nie pozwoliły Mu być razem z nami, to nasza wdzięczność i głośne „dziękujemy” wybrzmiało w podsumowaniu zadania projektowego. Słowa podziękowania skierowała również do Pani Dyrektor Romany Evjȧkovej, wszystkich nauczycielek, wychowawców i niezawodnych kierowców. Dzieci podziękowały za wyjazd gromkimi brawami, po czym nad czeską krainą rozbrzmiało polskie „Sto lat.”

 

To był kolejny wspaniały wyjazd. Poznaliśmy wiele pięknych i ciekawych miejsc, poznaliśmy historię i uświadomiliśmy sobie, że dzieci polskie i czeskie mogą się wspólnie integrować, realizować wspólne projekty, a poprzez turystykę i zabawę poznawać miejsca, które już wcześniej połączyła historia.

 

Wieczorem wróciliśmy do domów, troszeczkę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wyjazdu.

Data dodania: 2024-05-23 20:30:58
Data edycji: 2024-06-07 12:27:24
Ilość wyświetleń: 594
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej